Banner Icon could not be loaded.

 

Marine Barracks Washington, D.C.

8th & I

"Oldest Post of the Corps"
Unit Leaders
Col. Christian Cabaniss

Commanding Officer

Col. Christian Cabaniss, Commanding Officer

Col. Christian Cabaniss graduated from the United States Naval Academy in 1990 where he received a Bachelors of Science in history.

In July 1991, following completion of the Basic School and infantry officers course, he reported to Company B, 1st Battalion, 6th Marines serving as a rifle platoon commander and company executive officer. While serving as the company executive officer, he deployed to the Mediterranean with 22nd Marine Expeditionary Unit (SOC) and participated in Operation Provide Promise.

In September 1993, he reported to Marine Corps Recruiting Station Raleigh, N.C., where he served as operations officer and executive officer. In July 1996, he was transferred to Quantico, Va., to attend Amphibious Warfare School.

In May 1997, he reported to Marine Corps Base Hawaii in Kaneohe Bay, Hawaii, where he served as logistics officer; Company C commanding officer ; 1st Battalion, 3rd Marines operations officer. During this assignment, the battalion deployed to Okinawa, Japan, twice as part of the Unit Deployment Program.

In June 2000, he transferred to Marine Barracks Washington, D.C., to serve as the operations officer. He served as a parade commander during the 2001 and 2002 parade seasons.

In June 2003, he transferred to Quantico, Va., to attend the Marine Corps Command and Staff College, where he graduated with a Masters Degree in military studies.

In June 2004, he reported to the White House for duty as the military aide to the president of the United States.

In August 2006, he reported to Camp Lejeune, N.C. and assumed duties as the executive officer, 8th Marine Regiment.

In October 2006, he was deployed to Afghanistan for service as future operations section chief for Combined Forces Command, Afghanistan Combined Security Transition Command in Afghanistan. Upon redeployment, he resumed his duties at 8th Marines.

In September 2007, he deployed to Iraq to serve as senior watch officer for Multi-National Force West. Redeploying in February 2008, he was transferred to 2nd Marine Division, where he served as the current operations officer.

In July 2008, he assumed command of 2nd Battalion, 8th Marines, and from May to November 2009 led 2/8 in combat operations in the Garmsir district of Helmand Province, Afghanistan, in support of Operation Enduring Freedom. He relinquished command of 2/8 in January 2010 and subsequently was reassigned to the 2nd Marine Division as the current operations officer.

In July 2010, he transferred to Maxwell Air Force Base, Ala., to attend Air War College. Selected to participate in the initial Grand Strategy Program offered at the Air War College, he was awarded a Masters degree in strategic studies with academic distinction.

In June 2011, he transferred to the Department of the Navy, where he served as the military assistant to the deputy under secretary of the Navy for Plans, Policy, Oversight and Integration.

Cabaniss’ personal decorations include the Defense Superior Service Medal, Bronze Star with Combat "V", Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal with gold star, Navy and Marine Corps Commendation Medal with gold star, Navy and Marine Corps Achievement Medal, and Combat Action Ribbon.